Výmena oleja v DSG prevodovke. S preplachom či bez? Ako je to správne?

Zrejme najčastejšou otázkou pri výmene oleja v automatickej prevodovke DSG je, či je správne a vhodné robiť aj preplach prevodovky, alebo sa treba držať čisto postupu výmeny ktorý je popísaný v dielenskej príručke.

Než dať na nejaké pocity a dojmy, zameral by som sa v nasledujúcich odstavcoch na technické fakty ktoré pomôžu zodpovedať túto otázku. Text sa bude venovať DSG prevodovkám so spojkami v olejovej náplni označované ako DQ250 / DQ381 / DQ500. Uvedené odstavce nižšie sa teda netýkajú prevodovky so suchými spojkami DQ200.

Oficiálny postup výmeny oleja v dielenskej príručke VW AG je pomerne jednoduchý, vypustiť cez otvor na to určený na spodu prevodovky (prípadne otvory - bude vysvetlené nižšie) olej z prevodovky, vymeniť vonkajší olejový filter a napustiť cez olej do prevodovky cez rovnaký otvor. Uvedený postup znie aj účinne, akurát je tu jeden háčik.

Prvonáplň uvedených prevodoviek je približne 7,2 litra. Pri vypustení prevodovky DQ250 cez vypúšťací otvor sa dá z prevodovky vypustiť približne 4,5 litra oleja. Zvyšných 0,2L sa dá teoreticky vypustiť demontážou veka mechatroniky. Stále však v prevodovke DQ250 ostáva približne 2,5 litra starého oleja. Pri DQ381/DQ500 sú už vypúšťacie otvory dva, jeden navyše je aj v prednej časti kde sa nachádza mechatronika, vďaka takejto konštrukcii prevodovky sa dá vypustiť približne 5 litrov oleja z fabrických 7,2L. Stále to však nie je dostatočné. Olej všeobecne ostáva ako v samotnej mechatronike a pod jej vekom, tak v mechanickej časti a v otvoroch (kanálikoch) medzi mechatronikou a mechanickou časťou.

Prečo vlastne olej v DSG prevodovke degraduje a aký to má vplyv na prevodovku?

Degradácia oleja v DSG prevodovke sa v zásade delí na tri časti. Prvou je kontaminovanie oleja obrusom spojkových lamiel pri ich činnosti (áno, spojky plávajú v olejovej náplni pri týchto typoch). Druhou je kontaminovanie oleja obrusom mechanickej časti prevodovky. Predsalen súkolia nie vždy geniálne zapasujú do seba a ideálny svet bez trenia neexistuje. Tretím dôvodom degrádácie sú teplotné vplyvy, olej v DSG prevodovke okrem mazacej funkcie má aj chladiacu funkciu a pri zábere spojok vedia byť teploty hravo nad 100 stupňov celzia pri zohriatom motore. Rovnako tak teplotnej degrácii prispieva fakt, že prevodovka je hneď vedľa motora, ktorého odpadové teplo zohrieva prevodovku, kedy olej v nej degraduje.

Vplyv na prevodovku je veľmi jednoduchý. Takto kontaminovaný olej zvyšuje opotrebenie spojok, nakoľko zvýšením podielu pevných častíc v oleji je olej viac abrazívny a spôsobuje dodatočné opotrebenie spojkových lamiel, pôsobí priamo ako brúsivo. Rovnako tak tento olej vie kontaminovať aj ložišká v mechanickej časti a preto začnú prevodovky po čase hučať.

Uvážme teda fakt, že vozidlo má za sebou každých 60tisíc kilometrov výmenu oleja v prevodovke. Pokiaľ sa však nikdy nevymenil olej dokonale, dochádzalo počas každej výmeny k jeho nariedeniu a nie celkovej výmene.

Posuňme sa do praxe. Ako referenčné auto bude slúžiť moje súkromné, s nájazdom okolo 200 tisíc kilometrov. Na fotografii nižšie pridávam fotografiu oleja vyhotovenú v minulosti, aké prekvapenie ma čakalo po demontáži olejového filtra. Všimnite si hlavne farbu oleja po jeho vypustení.

Stav oleja ma teda poriadne prekvapil. Rozhodol som sa absolvovať výmenu oleja v prevodovke podľa postupu v dielenskej príručke, ktorý som doplnil o naliatie dodatočného množstva oleja do priestoru filtra, kedy po odkvapkaní oleja zo spodného otvoru vychádzal ďalší takýto kontaminovaný čierny olej.

Čas postupne plynul, až som sa jedného dňa rozhodol olej pohľadom do filtra skontrolovať. Bol úplne presne v takomto istom stave. Rozhodol som sa vymeniť si ho znova opäť podľa oficiálneho postupu z dielenskej príručky. Fotografie z tejto výmeny opäť zachytávam nižšie.

Dúfal som, že po mojej druhej výmene, kedy som taktiež prelial ešte prevodovku cez filter istým malým množstvom oleja kedy som videl opäť vychádzať zo spodu starý olej, že sa situácia zlepší. Kontrola po nejakom čase ale dopadla presne tak ako vždy. Zamyslel som sa a začal som hľadať riešenie. Hľadal som rôzne alternatívne metódy, jednou z možností je samozrejme úplné rozloženie prevodovky, avšak to je príliš invazívne riešenie tohto teraz už jednoduchého problému. Ďalšou možnosťou je preplach. Videl som však rôzne metódy dynamických preplachov, kedy olej sa nasilu tlačí cez niektorý z otvorov, prípadne sa napojí do protismeru, aby sa usadeniny pred vnútorným filtrom rozvírili a dostali von inou cestou, ale neprišlo mi to vôbec ako správne riešenie.

Hlavným cieľom a motiváciou bola táto fotografia nižšie vpravo. Snaha docieliť aby v prevodovke nebol po kontrole opäť takýto kontaminovaný olej.

Aké je teda vlastne správne riešenie? Existuje vôbec?

Jedno zo správnych riešení som ale nakoniec našiel. Jedná sa o preplach prevodovky, kedy sa namiesto olejového filtra nasadí špeciálny adaptér, ktorý na jednej hadici obsahuje výstup z prevodovky a na druhej hadici vstup. Vďaka tomu je možné olej vypúšťať do zbernej nádoby a napúšťať nový, čerstvý nekontaminovaný olej z nádoby druhej. Je pochopiteľné, že takáto výmena vyžaduje navyše určité množstvo oleja, ale skúsim výhodnosť tohto kroku opísať na fotografii nižšie. Podotknem, že samotný proces obmeny prebieha pri naštartovanom motore počas radenia rýchlostných stupňov, aby sa olej mal možnosť dostať cez čo najviac kanálikov. Tlak oleja počas radenia a činnosti prevodovky dynamicky kolíše, preto je nutné ho neustále regulovať a sledovať manometre na to určené. Vždy je treba pre bezpečnosť procedúry dodržať jednoduchú zásadu, pod akým tlakom olej z prevodovky vychádza, pod rovnakým tlakom nový olej do prevodovky napúšťať.

Zapojenie prístroja pomocou adaptéra namiesto olejového filtra
Zapojenie prístroja pomocou adaptéra namiesto olejového filtra
Prístroj slúžiaci na preplach
Prístroj slúžiaci na preplach
Nutno sledovať manometre počas procesu výmeny
Nutno sledovať manometre počas procesu výmeny
Po výmene oleja je ideálne vymeniť aj samotný olejový filter
Po výmene oleja je ideálne vymeniť aj samotný olejový filter

Ste zvedavý na výsledok? Ja som bol po prepláchnutí mojej prevodovky a po demontáži adaptéra rovnako zvedavý. Rozdiel voči fotografii oleja vo filtri napravo kde prebiehali len klasické výmeny oleja je viditeľný aj voľným okom.

Olej po preplachu prevodovky
Olej po preplachu prevodovky
Pôvodný olej po kúpe vozidla
Pôvodný olej po kúpe vozidla

Po samotnom procese preplachu nasledovala ešte kontrola hladiny oleja v prevodovke, kedy som musel malé množstvo čerstvé oleja dopustiť. Keby som zvýšil tlak čerpadla, stačilo by stanoviť hladinu a teda odpustil by som niečo.

Názor na dosiahnutý výsledok nechám na každého vlastnom uvážení. Ale po skušobnej jazde musím uznať, že výmena mala zmysel aj po tejto stránke. Prečo nestačili teda 3 klasické výmeny? Vždy bol problém s kontamináciou oleja vďaka zostávajúcemu starému množstvu. Kto by namietal, dodám že všetky výmeny som robil ja svojimi rukami, takže vylučujem možnosť, že som zarátal aj výmeny ktoré neboli reálne vykonané (ako tomu býva zvykom keď opravujem a vypúšťam DSG prevodovky po údajnej nedávnej výmene oleja v servise kam zákazník dal auto).

Pre doplnenie technického pozadia a bezpečnosti samotnej procedúry dopĺňam nižšie schému, ako funguje prístroj pomocou ktorého som uvedený preplach vykonával.

Patrí do DSG prevodovky olej originálny alebo stačí neoriginálny?

Odpoveď na túto otázku je nejednoznačná. Originálny olej od výrobcu je pomerne drahý voči náhradám z druhovýroby. Vedia to byť aj násobky. Samotný výrobca vozidla ho taktiež ale nevyrába sám ale len prekupuje.

Výhodou originálneho oleja za mňa je to, že pri správnej špecifikácii OE čísla voči VIN číslu vozidla je istota, že daný olej do danej prevodovky patrí a rozhodne nespôsobí žiadnu škodu. Navyše oleje pre novšie prevodovky typov DQ381/DQ500 obsahujú špeciálne látky, ktoré majú ešte dodatočne minimalizovať trenie pri činnosti spojok.

Ďalšia vetva ľudí, ktorí pracujú v tomto priemysle však tvrdia, že na svete je len 5-6 výrobcov základového oleja, z ktorého následne sa vyrábajú oleje iné a predávajú sa ďalej menším výrobcom. Preferovaná však býva značka PetroCanada, ktorá je priamo jedným z výrobcov základového oleja. Z dlhodobého pozorovania trhu nebýva s týmto olejom problém.

Iné neoriginálne oleje ale vedia spôsobiť nepríjemnosti, mal som auto kde po výmene neoriginálneho oleja nevedel majiteľ dokončiť adaptáciu prevodovky, ktorá po zahriatí ani mne jednoducho nešla urobiť a motor zhasol.

Rozhodnutie je na každého zodpovednosti.

Máte záujem o túto službu? Viem Vám ju sprostredkovať. Pre bližšie info a cenovú ponuku ale prosím o kontaktovanie, ceny a možnosti sú individuálne podľa typu prevodovky a stavu. Základom je vždy 100%tné technické prevedenie, z tohto titulu vie byť cena naozaj kolísavá. Je možnosť mať auto pod dohľadom z miesta na to určeného, aby majiteľ videl reálny stav jeho náplne v prevodovke a počet krokov a počet spotrebovaných litrov.

Pokiaľ hľadáte naozaj seriózny prístup k Vašej automatickej prevodovke, ste na správnom mieste.

V ponuke mám aj opravy mechatroník automatických prevodoviek (DQ381/DQ500), prípadne softvérové úpravy radenia za zvýhodnenú cenu pri výmene oleja.